Alkoholizm tyczy się osoby, która jest uzależniona

Alkoholizm tyczy się mężczyzn i kobiet, które są uzależnione. Czy aby na pewno? Niestety, chociaż zazwyczaj to słyszymy – nie jest to prawdą. Alkoholizm dotyczy wszystkich ludzi, którzy należą do bliskich osoby uzależnionej. Rodzice, maluchy, rodzeństwo – skutki odczuwają wszyscy. Do kieliszka zaglądają kobiety, mężczyźni, osoby młode. Podczas stresu zamierzamy się odprężyć. Niewinnie wypijamy odobinę wina czy jedno piwo. Tracimy moment, w którym alkohol wymyka się z pod kontroli.

Alkoholizm jest chorobą, w której tracimy zdolność kontrolowania wypijanego przez nas alkoholu. Często żal i strach towarzyszą wszędzie. Schemat picia potrafi iść pokoleniowo. O ile pił ojciec, całkiem możliwe, że jego syn także będzie. Córka będzie szukała męża, który ma kłopot z alkoholem.

Bliscy pod wpływem złych emocji będzie kłócić się, frustrację wyładowywać na sobie wzajemnie. Wszystko to na zawsze pozostaje w naszych psychikach. To skrzywdzenie zostaje w nas na całe życie, odciska indywidualne piętno.Alkoholik ma obowiązek się leczyć. Poradę ma możliwość odnaleźć w bardzo wielu miejscach – klinika leczenie alkoholizmu czy też na spotkaniach anonimowych alkoholików. Powinien sam czuć potrzebę zaprzestania picia a oprócz tego wyjścia z nałogu. Motywacją dla niego mogą być bliscy.

Dodaj komentarz